Právo na vašej strane

Kto môže za meškajúci let? Cestovka alebo letecká spoločnosť?

31.7.2017

RADY A TIPY

Kúpili ste si zájazd s cestovnou kanceláriou a hneď pri odlete vás stretlo meškanie na letisku? V takomto prípade máte pri splnení základných podmienok nárok na odškodnenie, ktoré sa môže vyšplhať až na 600 € na osobu. K zodpovednosti je však potrebné hnať dopravcu, nie cestovnú kanceláriu.

Pokiaľ si kúpite zájazd u cestovnej kancelárie, očakávate obvykle plný a maximálny servis od začiatku do konca. O to viac vás pravdepodobne naštve, keď sa problémy objavia už pri odlete na letisku. Niekoľkohodinové meškanie letu vám dozaista skazí náladu a vysnený zájazd sa na nejakú dobu premení v utrpenie. Práve na tieto prípady však pamätajú zákony, ktoré vám garantujú finančné odškodnenie, pokiaľ meškanie prekročí tri hodiny.

Výška odškodnenia, ktoré môžete získať, sa pohybuje od 250 do 600 € v závislosti na dĺžke letu. Tieto peniaze vám však musí vyplatiť letecký dopravca, pokiaľ je meškanie spôsobené okolnosťami, ktoré dopravca mohol ovplyvniť. Kedy mám nárok na odškodnenie za meškajúci let?

To platí i pre lety, ktoré si cestujúci kúpil ako súčasť zájazdu. I v takomto prípade tak musíte odškodnenie požadovať od dopravcu, s ktorým ste leteli, nie od cestovnej kancelárie. Tá je spravidla zodpovedná za celý zvyšok pobytu.

Kompenzáciu za meškajúci alebo zrušený let musíte uplatniť najneskôr 2 roky po skončení letu, často sa však stáva, že sa dopravcovia vyhovárajú a nechcú cestujúcim odškodnenie vyplatiť, i keď naň majú nárok. V takomto prípade sa môžete obrátiť na našu spoločnosť Vaše nároky.sk. Odškodnenie za meškajúci let Vám pomôžeme získať len za nízku províziu. Pozrite sa na náš Cenník.

Zadať prípad meškajúceho letu k posúdeniu zdarma